epa08994001 AC Milan?s Zlatan Ibrahimovic (L) scores the 1-0 goal against Crotone's goalkeeper Alex Cordaz during the Italian serie A soccer match between AC Milan and Fc Crotone at Giuseppe Meazza stadium in Milan, 07 February 2021. EPA-EFE/MATTEO BAZZI

Екипата на Милан се врати на лидерската позиција на табелата во Серија А откако денеска со 4:0 го совлада Кротоне.
Гостите храбро влегоа во натпреварот против фаворитот и во првите 20-тина минути имаше и поконкретни шанси, но не успеа да го совлада Донарума. Казната стигна во 30. минута и тоа преку Златан Ибрахимовиќ кој го постигна јубилејниот 500. гол во кариерата.

Дилемите околу победникот беа решени во второто полувреме кога за шест минути, од 64. до 70. минута, Ребиќ и Ибрахимовиќ постигнаа три гола.
Илија Несторовски го одигра второто полувреме за Удинезе кој со два гола во финишот дојде до победата над Верона. Прво во 83. минута Силвестри си постигна автогол, додека победата ја завери Делофеу во судиското продолжение.