ВИДЕО: Мигранти бегаат од пренатрупан камп на италијанскиот остров Лампедуза

Мигранти Италија / Фото EPA-EFE/MASSIMO PICA

Италијанскиот остров Лампедуза, со секојдневев наплива на мигранти кои преку морето доаѓаат од Африка е вистински хаос. Стотина мигранти побегнаа од преполниот камп, прескокнувајќи ги високите огради и пробивајќи ги барикадите. Тие се судрија со полицијата, локалното население, но и меѓусебно, што може да се види од видеата објавени на социјалните мрежи, пишува Нова.рс. 

Персоналот на итната помош неуспешно се обиде да ги спречи мигрантите кои бегаат. Најмалку стотина од нив ја преминале оградата на прифатниот Центар, каде има повеќе од илјада луѓе, а најмалку еден полицаец е ранет, јави италијанската новинска агенција Анса, пренесува N1.

Преполниот центар го обезбедувале околу 20 полицајци, додава агенцијата.

Градоначалникот на јужниот пристанишен град Порто Емпедоклес изјави дека мигрантите побегнале од кампот поради лошите услови. „Тие не побегнаа од овде за да одат на друго место, туку да бараат храна и пијалок“, изјави градоначалникот Калогеро Мартело. Условите ги нарече нехумани и побара поддршка од владата во Рим. Покрај илјадниците луѓе кои пристигнаа на островот Лампедуза минатата недела, повеќе од 1.000 се испратени на Сицилија во засолниште.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот