ВИДЕО: Мидлтон ја врати предноста на Милвоки

epa09307017 Milwaukee Bucks forward Khris Middleton drives as Atlanta Hawks forward Danilo Gallinari of Italy (R) defends during the second half of game three of the NBA Eastern Conference Finals playoff series between the Milwaukee Bucks and the Atlanta Hawks at State Farm Arena in Atlanta, Georgia, USA, 27 June 2021. EPA-EFE/JOHN AMIS SHUTTERSTOCK OUT

Милвоки бакс како гостин со 113:102 ја совлада Атдланта хоукс и поведе со 2:1 во победи во финалето на Источната конференција.
Атланта повторно подобро го отвори натпреварот и во првата четвртина изнесуваше 15 поени, но кошаркарите на Милвоки возвратија во втората четвртина и ја вратија резултатската неивесност.
Третата четвртина помина во израмнета игра, за победникот да биде одлучен во последната четвртина четвртина. Атланта на седум минути до крајот имаше предност од 95:88 по што следеше серија на Милвоки од 15:3 и тоа благодарение на Крис Мидлтон со што беше одлучен победникот. Мидлтон даде дури 20 од своите 38 поени во последната четвртина.

Покрај Мидлтон кој беше најефикасен на натпреварот, во редовите на Милвоки се истакна и Јанис Адетокумпо со 33 поени и 11 скокови, додека кај Атланта вообичаено прво име беше Тре Јанг со 35 поени.

 

Видео на денот