ВИДЕО | Мицкоски: Додека Заев и Филипче се кикотат по митинзи, 60 % од хоспитализираните пациенти од ковид ни се починати

Христијан Мицкоски
Христијан Мицкоски / Фото: ВМРО-ДПМНЕ

Луѓе од ковид ни умираат најмногу споредено со сите други држави во светот. Над 60 проценти од хоспитализираните ковид-пациенти во земјава починале, и тоа е највисока стапка на смртност во светот на луѓе кои се лекувале во такви услови, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, проф. д-р Христијан Мицкоски на вечерашниот митинг во Злетово.

Мицкоски додаде дека во високоразвиените земји само 10 отсто од ковид-хоспитализираните пациенти завршуваат со смртен исход. Ова покажува дека здравствениот систем е трул.

– Во моментот бројката на починати е 7000 луѓе, повеќе од 7000 луѓе, и таа е поголема од 11 градови во Македонија што само ги објаснува катастрофалните последици во нашата земја, нагласи Мицкоски.

Мицкоски запраша, а што прават Филипче и Заев како првоповикани.

– Тие одат на митинзи и се кикотат, се смеат. Затоа народот на 31-ви жестоко ќе ги казни, нагласи Мицкоски.

Видео на денот