ВИДЕО: Мексикански коментатор зајде по голот на Елмас

epa09109559 North Macedonia's Eljif Elmas (R) celebrates next to North Macedonia's Stefan Spirovski (L) after scoring the 2-1 winning goal during the FIFA World Cup 2022 qualifying soccer match between Germany and North Macedonia in Duisburg, Germany, 31 March 2021. EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

Фудбалската репрезентација на Македонија приреди вистинска сензација со победата над четирикратниот светски шампион Германија со 2:1 во Дуизбург. Победата на „црвено-жолтите“ беше фудбалска вест број еден во сите светски спортски медиуми бидејќи не само што беше совладана фудбалска велесила туку и поради податокот дека Германија го доживеа само третиот пораз на домашен терен откако игра мундијалски квалификации.

Големата победа која ја издвојуваа избраниците на селекторот Игор Ангеловски, односно победничкиот гол на Елиф Елмас имаше и латиноамерикански шмек.
Латиноамериканците имаат посебен стил на коментирање, а тоа највеќе се однесува при постигнувањето на голови на нивните екипи.
Коментаторот во Мексико буквално збесна кога Елмас го постигна победничкиот гол, викајќи го познатото латиноамериканско „гооооооооолллллл“.

ВИДЕО: Македонско чудо во Дуизбург, „Гранде“ Пандев и „Дијамантот“ Елмас ја урнаа Германија!

ВИДЕО: Тие се нашите фудбалски херои, еве како се слави во соблекувалната!

ФОТО: Германија има само два порази од 1985 година во квалификации за СП!

Лавовското срце на Елмас: Успеавме, и покрај сите неправди! Победа за историја!

ВИ СИМНУВАМ КАПА: Светскиот првак Швајнштајгер ја честита историската победа на македонската репрезентација

 

 

Видео на денот