ВИДЕО | Медведев за публиката во Мелбурн: Празни мозоци, мора да им е многу лош животот!

Данил Медведев на „Австралија опен“ имаше доста конфликти со судиите/Мелбурн, Австралија/30 јануари 2022/Фото: EPA-EFE/DEAN LEWINS

Во текот на финалниот меч на „Австралија опен“, Данил Медведев имаше два сета предност, но истата ја прокоцка, па набрзо влезе во конфликт со судијата.

Русинот во текот на целиот турнир во Мелбурн имаше вербални судири со судиите, така и овојпат на дуелот со Шпанецот Рафаел Надал.

Медведев се жалеше дека австралиската публика покажа непочитување спрема него и му пречеше додека го сервираше топчето, а потоа им возврати со разни навреди.

– Тие се идиоти, празни мозоци, мора да им е многу лош животот – беа дел од коментарите на Медведев до судијата за фановите на трибините.

Тој го замоли судијата малку повеќе да реагира кон публиката, не само со зборот „Ве молам“, туку веднаш да се запре со извикувањата, за да можат играчите во мирна атмосфера да играат на теренот.

Видео на денот