ВИДЕО| Маж истури јогурт врз две жени во Иран бидејќи не носеле хиџаб на јавно место

Фото: Принтскрин, Твитер

На видеото објавено на Твитер се забележува како маж им приоѓа на двете жени во продавница, разговара со нив, а потоа посегнува по јогурт и го фрла врз нивните глави бидејќи не носеле хиџаб на јавно место.

Напаѓачот е исфрлен од продавачот, а иранското правосудство соопшти дека двете жени биле приведени затоа што ја покажале својата коса, што е нелегално во Иран. Уапсен е и мажот поради нарушување на јавниот ред и мир.

Неносењето хиџаб на јавно место е забрането за жените во Иран. Но, гневот и фрустрацијата поради законот доведоа до низа реакции во иранското општество.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот