ВИДЕО: Маркез падна од мотор при брзина од 270 километри на час и помина без повреди

За среќа помина без повреди/ фото: EPA-EFE/EXPA/JFK

Возачот на Репсол Хонда, Марк Маркез имаше стравичен пад на тренингот пред неделната трка од Мото ГП шампионатот на Силверстоун во Англија.

Маркез при брзина од 270 километри на час ја загуби контролата над моторот, по што околу 50-тина метри се лизгаше и превртуваше по патеката и тревата.
За негова среќа, Маркез помина без повреди, но неговиот мотор целосно е уништен.

 

Видео на денот