10 C
Скопје

ВИДЕО: Мареј го засени роденденскиот „трипл-дабл“ на Јокиќ!

Кошаркарите на Денвер го совладаа Кливленд со 120:103, а фантастичен уште еднаш беше Никола Јокиќ, стартерот на Западната конференција на годинешниот „Ол-стар натпревар“ во Атланта.

После првиот натпревар (по 26 врзани), на кој не успеа да оствари „дабл-дабл“, српскиот интернационалец одговори со одлична игра и нов „трипл-дабл“. За Кавалирси најефикасен беше Колин Секстон со 23 поени, а Ален додаде 20.

Јокиќ блескаше на својот 26 роденден, го оствари седмиот „трипл-дабл“ оваа сезона, уфрли 16 поени, запиша 12 скока и 10 асистенции.

Но, дефинитивно поголемо внимание привлече Џамал Мареј кој забележа точно 50 поени, шутираше скоро без грешка, 21 од 25 (8/10 за три поени), а интересно е тоа што Мареј е првиот играч во историјата кој постигна 50 поени без ниту едно слободно фрлање.

Прочитајте и...  ВИДЕО I Денот кога мамбата се одјави и го одигра последниот натпревар во НБА

Единствениот играч кој постигна 50 поени на меч, со процент на шут 84% или повеќе е Вилт Чемберлен, но тој тоа го направи со помош на слободни фрлања.

НБА лига, резултати –

Орландо – Голден Стејт 124:120
Бостон – Атланта 121:109
Филаделфија – Чикаго 112:105
Мемфис – Детроит 109:95
Милвоки – Оклахома 98:85
Њу Орлеанс – Феникс 114:132
Минесота – Торонто 81:86
Кливленд – Денвер 103:120
ЛА Клиперс – Јута 116:112

Моментно во Источната конференција води Филаделфија Сиксерс со учинок 20-10, а на Западот доминира Јута Џез (24-6).

ФОТО: Познати составите на НБА „Ол-стар“ мечот во Атланта

Поврзани вести

Погоди две стативи и една пречка, Нејмар играч на мечот во Париз

Слободен печат

ВИДЕО: Европа ќе има нов шампион, елиминиран Баерн Минхен!

Слободен печат

Македонските надежи забележаа победа во контролниот меч со Црна Гора

Слободен печат

Македонскиот автомобилист Вуков тестираше во Муџело

Слободен печат

ВИДЕО: Олимпискиот комитет финансиски ќе го помага Бошко Стаменковски

Слободен печат

Клоп пред Реал: Не можеме да ја игнорираме одбраната, во спротивно ќе бидеме казнети!

Слободен печат

Остави Коментар