17.8 C
Скопје

ВИДЕО: „Маратонот“ во Барселона со среќен крај за Надал!

Кога петтиот рекет на светот го освои турнирот во Монте Карло, многумина помислија дека годинава ќе заврши доминацијата на „кралот на земјата“, но тоа не се случи.

Рафаел Надал по 12 пат во неговата кариера ја освои Барселона откако во денешното финале го совлада Стефанос Циципас после три часа и 40 минути игра со резултат 2:1 во сетови 6:4, 6:7 (6) и 7:5.

Според развојот на настаните и драмата, овој дуел потсети на синоќешниот полуфинален дуел во Белград помеѓу Ѓоковиќ и Карацев, но за разлика од најдобриот светски тенисер, Надал не дозволи изненадување.

Во првиот сет Циципас започна подобро, прв стигна до „брејк“ и поведе со 4:2, но потоа Надал освои четири последователни гема и го освои првиот сет.

Во вториот, Циципас повторно дојде до предност, овој пат поведе со 3:1, но Рафа возврати брзо и успеа да ја анулира таа разлика. Потоа, се влезе во „тај-брејк“, кој исто така беше драматичен, а Шпанецот го доби на разлика со 8:6.

Рамноправната борба продолжи во третиот сет, се играше без брејк на двете страну до 11 гем, кога „бикот од Мајорка“ направи клучен чекор кон триумфот, што го потврди на свој сервис во следниот гем, за конечни 7:5.

Да додадеме уште дека АТП турнирот во Белград го освои Италијанецот Беретини кој со 6:1, 3:6 и 7:6 (0) триумфираше против рускиот натпреварувач Карацев.

Поврзани вести

Димитриевски и Рајо Ваљекано се враќаат во шпанската „Ла Лига“

Слободен печат

ВИДЕО: Имаат гол-разлика 32:0, кога последен пат се затресе мрежата на Италија?

Слободен печат

Барселона во сè полоша ситуација, a Лапорта најави уште неколку засилувања!?

Слободен печат

Ивановски со бронза од Кипар и нов државен рекорд – на потег се МОК и Атлетската федерација!

Слободен печат

ФОТО: Македонските репрезентативци тренираа на „Јохан Кројф“ Арената

Слободен печат

Ракометарите убедливо загубија на вториот тест со Србија

Слободен печат

Остави Коментар