ВИДЕО: Манчестер сити е новиот полуфиналист во ФА купот

Фото: EPA-EFE/Peter Powell/POOL

Денеска во рамките од четвртфиналето на ФА купот екипата на Манчестер сити со 0:2 славеше над Евертон и се пласираше во следната фаза, а претходно истото го направи и Саутемптон кој со 0:3 го елиминираше составот на Борнмут.

„Граѓаните“ ја обезбедија победата на „Гудисон парк“ благодарение на погодоците реализирани во самиот финиш од натпреварот.

Првиот гол беше постигна во 84 минута преку Гундоган, а вториот беше дело на Де Брујн после асистенцијата на Родри (90`).

Последен пат „граѓаните“ го освоија ова натпреварување во 2019 година, тогаш се закитија со шестиот трофеј.

В недела ќе се одиграат преостанатите две четвртфинални средби: Челси – Шефилд јунајтед и Лестер – Манчестер јунајтед.

Видео на денот