ВИДЕО | Маленко: Од денес „П“ од политика нема да има во МОК – верувам во новиот претседател

Јас секогаш сум на страна на врвен спорт. Почитувам рекреација, хоби, а не почитувам лага, превара преку ментален склоп и медиумски и „експертски“ претставен како врвен спорт. Зошто е тоа така допрва ќе излегува во медиумите секако доколку имаме професионална седма сила и ја пренесува вистината за македонскиот спорт, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ Александар Маленко, пливачка Федерација на Северна Македонија.

-Генезата на проблемот и поделеност постои веќе два олимписки циклуси. Тоа го направи поранешниот режим. Поделеноста започна кога политиката преку Агенција за млади и спорт во последните 10 години уништи критериуми кои претставуваат основ за воведување на професионален систем на работа. Во Република Северна Македонија се уште не постои Закон за спорт кој е меѓународно признат. Федерациите не можат да бидат шалтер на Агенцијата, смета Маленко.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Важноста за здравствената едукација како превенција од несакани последици, разговор со Д-р Митов

Целиот разговор со Александар Маленко погледнете го во видеото:

Поврзани вести

ЛШ: „Кралевите“ го бутнаа Интер на работ на елиминација, Аталанта го шокира Ливерпул (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Ова е реален резултат

Слободен печат

Последната фотографија на Марадона: Ја преживеа операцијата на главата но го издаде срцето

Слободен печат

Вардар без шанси против Киелце

Слободен печат

ВИДЕО: Неапол тагува за својот херој и идол: Муралот на Диего „гори“ во тишина

Слободен печат

Не сум комунист, туку Фиделист: Марадона почина на ист ден како и на политичарот на кој му се воодушевуваше

Слободен печат

Остави Коментар