ВИДЕО: Македонскиот атлетичар Стојоски првопласиран на регионалниот митинг во Будимпешта

фото: принтскрин/facebook.com/jovan.stojoski

Нов врвен резултат оствари македонскиот атлетичар Јован Стојоски на меѓународната сцена.

Нашиот атлетичар настапи на регионалниот митинг во Будимпешта, Унгарија, во дисциплината 400 метри.

Во конкуренција на 50 натпреварувачи Стојоски го освои првото место со време од 47,69 секунди што е негов најдобар резултат во сезоната.

Целата трка и освоеното прво место во унгарскиот главен град можете да ја погледнете на видео записот.

На крајот од декември минатата година стартуваше зимската сезона, како што изјави Стојоски за веб порталот на „Слободен печат“, фокусот ќе му биде Европското првенство во сала за сениори во Истанбул кое ќе се одржи од 2 до 5 март 2023 година, а воедно ќе атакува на државен рекорд кој тој го држи во сала на 400 метри (47,18 секунди).

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот