ВИДЕО: Македонија нема пораз во досегашните натпревари против Азербејџан

Македонската фудбалска А репрезентација/Фото: ffm.mk

В недела (20 ноември) од 14.00 часот на Националната арена „Тодор Проески“ – Скопје македонската А репрезентација ќе одигра пријателски натпревар против Азербејџан. Повеќе за влезниците за овој контролен дуел ТУКА

После ремито со Финска во главниот град, избраниците на селекторот Благоја Милевски ќе имаат уште еден тест како подготовка пред квалификациите за ЕП 2024 кои ќе стартуваат во март следната година.

Македонија нема пораз во досегашните шест мечеви против селекцијата на Азербејџан. Имаме учинок од три победи, а трипати ремизиравме.

Последниот меѓусебен меч се играше во Анталија (Турција) на 27 март 2018 година кога двете селекции ремизираа 1:1. Тогаш ривалите поведоа уште во шестата минута преку Алмеида од пенал, а на ист начин возвративме преку Трајковски во 22 минута.

Потсетување дека Трајковски поради повреда е надвор од составот на македонската фудбалска репрезентација, како и М. Ристовски, а дополнително се повикани Мирчевски и Дор. Бабунски.

Квалификации СП 2002 6 октомври 2000 Македонија – Азербејџан 3:0
Квалификации СП 2002 5 септември 2001 Азербејџан – Македонија 1:1
Пријателска 29 мај 2010 Азербејџан – Македонија 0:0
Пријателска 10 август 2011 Азербејџан – Македонија 0:1
Пријателска 29 мај 2016 Македонија – Азербејџан 3:1
Пријателска 27 март 2018 Азербејџан – Македонија 1:1

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот