20.8 C
Скопје

Фудбалерите на Манчестер сити вечерва го совладаа Њукасл како гости со 3:4 (2:2) во натпреварот од 37 коло во Премиер лигата.

Иако меч без резултатско значење истиот заврши со дури седум голови, на крајот „граѓаните“ ги освоија сите бодови.

Дуелот на „Ст. Џејмс Парк“ го одбележа голот на Феран Торес, кој е еден од најдобрите играчи во сезоната.

Шпанецот успеа во стилот на Златан Ибрахимовиќ постигна гол во мрежата на словачкиот голман Дубравка за 1:2 во 42 минута.

Торес на овој меч запиша хет-трик, еден гол во 39 минута за Сити реализираше Кансело, а кај домаќините по еден погодок имаа Крафт, Жоелинтон од пенал и Вилок.

На табелата Манчестер сити е на врвот со 83 бодови, додека Њукасл е на 16 место со 39.