ВИДЕО | „Магија“ на Левандовски за победа на Барселона на гости кај Мајорка

Мајорка - Барселона/ 1 октомври/ EPA-EFE/CATI CLADERA

Барселона благодарение на Роберт Левандовски стигна  до победа на гостувањето кај Мајорка.

Се играше 20-тата минута од натпреварот кога Ансу Фати му асистираше на Левандовски кој постигна прекрасен гол за водство на Барселона. Овој гол на полскиот напаѓач на крајот се покажа и како одлучувачки.

По водството на Барселона  во првото полувреме не видовме некоја посериозна шанса и на двете страни. Во второто полувреме Барселона ја имаше топката во свој посед, но домаќините создаваа прилики од разни контри.

Домашната екипа создаде неколку навистина одлични шанси за гол, а посебно се издвојуваа две, сепак на крајот не успеаа да дојдат до изедначување. Треба да се спомене дека Каталонците во второто полувреме немаа ниту еден шут во рамките од голот и тоа доволно ја отсликува нивната игра во овој период.

Сепак, она што е најважно за тимот на Чави се трите бода со кои се на првото место со 19 бодови, еден повеќе од второпласираниот Реал Мадрид, но Барселона има натпревар повеќе.

 

Видео на денот