33.8 C
Скопје

ВИДЕО: Луксембург не издржа, Белгија броеше до осум, а Холанѓаните до седум!

Репрезентацијата на Хрватска после поразот на стартот од квалификациите за СП од Словенија, ги консолидираше своите редови и запиша две победи во наредните два натпревари.

По триумфот над Кипар, овојпат на домашен терен „коцкестите“ во рамките од квалификациската група „Х“ на стадионот во Риека со 3:0 славеа против Малта. Стрелци на головите беа Перишиќ во 62, Модриќ од пенал во 76 минута и Брекало (90`).

Во истата група Словаците приредија изненадување со победата од 2:1 над Русија која претходно запиша шест бода.

Холандија, еден од нашите ривал на ЕП, ја оправда фаворитската улога на гостувањето кај Гибралтар (0:7). Депај двапати се запиша во листата на стрелците за „лалињата“, а по еднаш Бергуис, де Јонг, Вајналдум, Мален и ван де Бек.

Во групата „Г“ Турција одигра само реми со Летонија (3:3), иако водеа со 2:0 и 3:1, додека Црна Гора загуби со 0:1 од Норвешка.

Португалија во групата „А“ дојде до втората победа откако со 1:3 славеше над Луксембург. Изненадувачки домаќинот водеше со 1:0 од 30 минута, но пресвртот го направија Жота, Роналдо и Палиња.

Во групата „Е“ Белгија ја декласираше Белорусија (8:0), а Велс со погодокот на Џејмс освои три важни бодови против Чешка. На табелата води Белгија со седум бодови, пред Чесите (четири), по три имаат Велс и Белорусија, а последна е Естонија (0).

ВИДЕО: Србија успешна на патот кон СП, Митровиќ е херојот во Баку!

Поврзани вести

Неверојатна животна приказна на данска фудбалерка: Татко и бил убиен од талибанци, зборува девет јазици и кога не дава голови е хирург

Слободен печат

ВИДЕО | Стојмановски: Со парите од пласманот на ЕП, ФФМ да им помогне на клубовите

Слободен печат

Детроит е победник на НБА лотаријата, ќе бира прв на драфтот

Слободен печат

На ОИ во Токио ќе има публика, но алкохолот ќе биде забранет

Слободен печат

Ѓоковиќ донесе конечна одлука, ќе настапи на ОИ во Токио

Слободен печат

ВИДЕО | Мојсовски: Моја заложба е масовно враќање на младите на улиците и во спортските арени

Слободен печат

Остави Коментар