ВИДЕО: Леванте во криза, Барди одигра едно полувреме во меч со осум голови

Македонскиот репрезентативец Енис Барди ги постигна првите голови сезонава за Леванте во шпанската „Ла Лига“/Фото: EPA-EFE/SALVADOR SAS

Денеска во рамките од 10 коло во најсилното шпанско првенство составот на Леванте загуби на гостувањето кај Севиља со резултат 5:3.

Во меч исполнет со дури осум голови македонскиот репрезентативец Енис Барди го одигра целото второ полувреме.

Водеа домаќините со погодоците на Торес и Мир после скоро 25 минути игра, па намали Моралес во 33 минута, а пауза се замина со 3:1 после голот на Диего Карлос.

На стартот од вториот дел Севиља преку Ел Хадади зголеми на 4:1, потоа за период од седум минути Леванте ја врати неизвесноста на средбата кога стрелаа Моралес и Мелеро.

Во 64 минута конечниот епилог го постави Режес за шести триумф сезонава во „Ла Лига“ и моментно прво место со 20 бодови колку што има и Реал Сосиедад на втората позиција.

Леванте и натаму не знае за победа сезонава и се наоѓа на претпоследното 19 место со пет бодови.

Видео на денот