6 C
Скопје

ВИДЕО | Лажна узбуна во САД: Капитол Хил беше еваукиран поради пожар во камп за бездомници

Портпаролот на противпожарната служба во Вашингтон изјави дека во близина на зградата Капитол Хил избувнал мал пожар, од запален шатор во кој живееле бездомници.

Пожарот бил изгаснат со брзата реакција на пожарникарите.

Зградата на американскиот Конгрес денеска беше блокирана поради „надворешна закана за безбедноста”. Сите учесници на пробата на инаугурацијата на Џозеф Бајден беа итно евакуирани кога се појави црниот чад зад зградата на Капитолот. Меѓутоа, набрзо се покажа дека пожарот е мал, а избувнал откако се запалил шатор под надвозникот во близина на Капитол.

Според извештајот на противпожарната служба, во пожарот нема повредени.

Прочитајте и...  Откако Уставен го укина мораториумот за градби, Општина Центар ќе продолжи со ревидирање на плановите

Два дена пред инаугурацијата на новиот претседател на САД, Џо Бајден, Капитол Хил е повторно под аларм, но овој пат, за среќа, станува збор за лажен тревога.

Се уште е забрането влегување или напуштање на зградата, а учесниците на пробата за инаугурацијата на Џо Бајден беа евакуирани од зградата.

ВИДЕО | Капитол во САД блокиран: Пожар во близина на Конгресот, полицијата предупредува на опасност

Поврзани вести

Бурна ноќ за полицијата и инспекторите: Испразнета салата „Јане Сандански“ – 150 навивачи од трибините испратени дома

Мирослава Бурнс

Стефоска: Охрид треба да биде стратешка цел и грижа на сите

Слободен печат

Започна евакуацијата на жителите: Нов силен земјотрес со јачина од 8,0 степени близу Нов Зеланд

Слободен печат

ВИДЕО: Почина пензионираниот владика Атанасије

Илинка Иљоска

Николовски: Не гледам јасен бенефит од графата за етничка припадност

Слободен печат

Италија ги одложува локалните и регионални избори: Драстично е зголемен бројот на новозаболени од ковид- 19

Слободен печат

Остави Коментар