8 C
Скопје

ВИДЕО | Лазаревска: Борбата за демократија на опозицијата е само илузија пред граѓаните

Формирани се работни групи за друг тип собраниски прашања, опозицијата бара тие да бидат активни два пати месечно. Пратеничката Жаклина Лазаревска од редовите на СДСМ вели дека увидена е потребата од онлајн Собрание барем во комбинирана форма но исто така увидено е кој е демократскиот капацитет на опозицијата.
-Секое барање на опозицијата барем во оваа матрица во која што делува е всушност само една илузија пред граѓаните дека се борат за демократија, а всушност работат на случајот да ја блокираат работата на Собранието. Оттука и овие прашања околу пратеничките прашања и околу измените кои што се водат во дијалогот Жан Моне всушност се предмет на разговор и договор помеѓу работните групи за да се направи еден ефикасен добар деловник кој нема да биде причина за застој во работењето на Собранието и работните тела во Законодавниот дом, вели Лазаревска.
Целиот разговор погледнете го во видеото:
Прочитајте и...  ВИДЕО | Деспотовски: Три инвестиции потврдени во првите три месеци, има најави за уште 15 други наскоро

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар