ВИДЕО | Лаутаро човек на одлука во градското дерби, Интер ја продолжи кризата на Милан

Фото: EPA-EFE/ROBERTO BREGANI

Интер вечерва во градското дерби славеше победа против Милан со 1:0 и така ја продолжи резултатската криза кај својот градски ривал.

„Росонерите“ по овој пораз паднаа на петтото место и ако продолжат со вакви резултати тешко дека ќе се изборат за место во Лигата на шампионите наредната сезона. Интер од самиот почеток вечерва беше подобриот противник на теренот и Милан можеше лесно да изгуби и поубедливо.

По стартната иницијатива и неколку прилики Интер стигна до водство во 34. минута кога Чалханоглу одлично нафрли од корнер и го пронајде Лаутаро. Тој гол на крајот се покажа и како одлучувачки.

Како одигра Милан денес покажува и тоа што „росонерите“ не успеаа да упатат ниту еден шут во рамките од голот на Интер. Тимот на Пиоли веќе петти натпревар е без победа и како што изгледа влегува во сериозна играчка и резултатска криза.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот