23.8 C
Скопје

ВИДЕО l Голем пожар над Галичник, гори борова шума

Голем пожар избувна над Галичник, зафатена е борова шума, а огнот уште побрзо се шири поради силниот ветер. Пожарот избувнал на околу 200 метри над хотелот „Неда“, а туристите веќе се повлекуваат од Галичник. Од месната заедница во Галичник  информираат дека се алармирани сите институции и дека се очекува хеликоптер од Армијата кој што треба да помогне во гаснењето на огнот, пишува Мкд.мк.

Според информациите од таму, во моментов не се знаат причините за пожарот, ниту колкава површина е зафатена, бидејќи огнот многу брзо се шири.

Инаку, информацијата за пожарот над с. Галичник, во ЦУК е добиена денеска околу13.30 часот.

Шумскиот пожар заради засилениот ветар претставува потенцијална опасност за селото, но истовремено е опасност и за силите ангажирани за гаснење. Пожарот е на непристапен терен и гори борова шума.

Поврзани вести

ЕМА: Регистрирани се 415 можни случаи на згрутчување на крвта по вакцинирањето

Слободен печат

Ужас во Италија: Мајка ја молела ќерката да се врати дома, а потоа роднините ја убиле

Слободен печат

Пленковиќ: Да се реши спорот меѓу Македонија и Бугарија и да се одблокира преговарачкиот процес

Слободен печат

Филипче се запозна со ќерката на Јасмина Василковска, жената донор на срце и бубрези

Андреја Ристески

Вооружен напад на колеџ во Нигерија, киднапирани ученици и наставници

Слободен печат

„Галуп“: 70% од испитаниците во Бугарија не се согласуваат на отстапки во спорот со Македонија

Остави Коментар