21.8 C
Скопје

ВИДЕО: Крај за Адеми и Ристовски, Јунајтед за финале против Рома!

Вечерва ги дознавме сите учесници во полуфиналето на Лига Европа, тие се Рома, Манчестер јунајтед, Арсенал и Виљареал.

Рома триумфираше на првиот меч како гостин против Ајакс (2:1), а денеска на стадионот „Олимпико“на реванш четвртфиналниот дуел немаше победник (1:1).

Холанѓаните поведоа со голот на Броби во 49 минута, а за погодокот за римската „волчица“ го реализираше Џеко (72`).

Манчестер јунајтед со ист резултат 2:0 триумфираше и на „Олд Трафорд“ против Гранада, новиот триумф за „црвените ѓаволи“ беше запишан преку Кавани во шестата минута, а во финишот автогол си постигна Ваљехо.

По првите 90 минути Арсенал се наоѓаше во незгодна позиција поради нерешените 1:1 против Славија Прага, но играчите на Микел Артета не дозволија никакво изненадување и славеа во Чешка со убедливи 0:4.

Лаказет двапати се запиша во листата на стрелците (21`, 77`), а по еднаш Пепе (18`) кој ја стартуваше гол-серијата и Сака (24`).

Динамо Загреб после поразот на домашен терен од 0:1 против Виљареал, немаше друга опција освен анулирање на негативата во Шпанија, но „модрите“ не ја остварија целта и претрпеа уште еден пораз, овојпат со резултат 2:1. За домаќините погодоците беа дело на Алкасер и Морено, додека за хрватскиот претставник стрелаше Оршиќ.

Македонските репрезентативци за Динамо Загреб беа стартери, Аријан Адеми настапи до 82 минута кога беше заменет од Мишиќ, а Стефан Ристовски играше до 62 минута кога на негово место во игра влезе Стојановиќ.

Лига Европа 2020/2021

Полуфинале, двојки –
(29 април/6 мај 2021 год.)

Манчестер јунајтед – Рома
Виљареал – Арсенал

Поврзани вести

ВИДЕО: Победа за Ериксен и осминафинале, Данска ја декласираше Русија во Копенхаген!

Слободен печат

Пандев: Им го отстапувам местото на помладите, треба повеќе вакви натпревари и повеќе искуство!

Слободен печат

Трстена: Така е во спортот, понекогаш не оди како што сакаме ние!

Слободен печат

Ангеловски ја имаше последната прес конференција како селектор на репрезентацијата!

Слободен печат

ВИДЕО: Холандија без грешка, Италијанците во осминафиналето против Австрија!

Слободен печат

ВИДЕО: Ти благодариме Пандев, и Снајдер со аплаузи за македонската фудбалска легенда!

Слободен печат

Остави Коментар