-4 C
Скопје

ВИДЕО: Крај и за Надал, Медведев во финалето против Тим!

На Завршниот АТП турнир во Лондон во второто полуфинале Данил Медведев триумфираше против Рафаел Надал со 2:1 во сетови. За Медведев ова ќе биде прво финале на овој турнир.

Шпанецот иако успешно го започна мечот освојувајќи го првиот сет со 6:3, наредните два ги доби Русинот со 7:6 (4) и 6:3 и така го продолжи фуриозниот налет на завршниот Мастерс.

Ретко се случува во еден ден да бидат поразени едни од најдобрите тенисери во светот, Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал.

Медведев за трофејот в недела ќе игра против Доминик Тим кој во првиот полуфинален меч го елиминираше првиот светски рекет Ѓоковиќ.

До сега Тим и Медведев се сретнаа четири пати, три победи забележа австрискиот натпреварувач.

Прочитајте и...  Тенисер суспендиран на осум години за местење натпревари!

Поврзани вести

ВИДЕО: Ливерпул во нокаут-фазата, Ајакс и Аталанта во директна битка за второто место

Слободен печат

ЛЕ: Еурофарм Пелистер поразен од Тримо Требње

Слободен печат

ФОТО: „Кралевите“ се немоќни без Рамос во Лигата на шампионите!

Слободен печат

ВИДЕО: Реал вторпат нокаутиран од Шахтјор, Салцбург бара „услуга“ од Баерн!

Слободен печат

Трајковски: Верувам дека ќе бидеме убаво изненадување на Европското првенство!

Слободен печат

Дресот на Марадона од мечот против Англија не се продава!

Слободен печат

Остави Коментар