ВИДЕО | Ковачиќ со видео порака го расплака Адеми

Фото: Screenshot

Хрватскиот гигант, Динамо Загреб во голем стил се прости од Аријан Адеми кој по 13 години ги напушти „модрите“ и продолжува во Кина, во тимот на Пекинг Гуан.

Адеми по вечерашниот натпревар против Малта ќе се упати за Кина каде што треба да биде промовиран. Динамо објави специјално видео посветено на својата легенда. Во видеото Адеми зборува и за некои моменти од неговата кариера, а најтежок како што е познато е допинг аферата.

„Беше навистина голем шок за мене. Тогаш бев со репрезентацијата, ме повика селекторот и ми ги кажа тие ужасни вести. Тоа беше најтежок период во кој морав да се борам да ја докажам вистината. Паузирав цели две години и се вратив во натпреварот Македонија – Лихтенштајн кога и постигнав гол.

Во еден дел од интервјуто, Адеми и слуша пораки кои пристигнуваа од негови поранешни соиграчи. Посебни емоции кај Адеми предизвика пораката на фудбалерот на Челси, Матео Ковачиќ.

„Аки, брате мој. Драго ми е што бев дел од твојата величенствена кариера во Динамо и што можам да те наречам пријател. Знам колку ти значи Динамо и дека не ти е лесно да го напуштиш, покажа како треба да се однесува еден капитен. Ти благодарам што на младите им покажа каков треба да се биде на теренот, но и надвор од него.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот