12 C
Скопје

ВИДЕО | Костовски: Собранието треба да биде синоним за демократија, но гледаме несериозност и неодговорност од опозицијата

Имавме дијаметрално спротивни ставови со опозицијата во нашата обврска да се донесе буџетот. Дефинитивно многу пати и на Комисиската расправа, па и на Собраниската расправа, потенциравме дека распределбата на буџетот е за заздравување на економијата од пандемијата, за спроведување на важните реформи поврзани со ЕУ. Опозицијата целиот овој период се однесуваше крајно неодговорно, арогантно и несогласно со тоа како треба да се однесува една опозиција во Законодавниот дом, изјави во Утрински брифинг пратеникот од редовите на СДСМ во Собранието на Република Северна Македонија, Мартин Костовски.

-Вчера на дело се покажа некооперативноста и неодговорноста на опозицијата кога заминаа пред гласањето на буџетот. Нормално дека Собранието треба да биде синоним за демократија, но овде гледаме несериозност и неодговорност. Во време кога ковид-19 секаде коси низ светот опозицијата се однесува неодговорно. Одредени пратеници се обидуваат да го деградираат Собранието и прават циркус за граѓаните, вели Костовски и додава дека сериозноста се гледа во моментите каде партиите треба да имаат цврст став за продолжувањето на континуираниот развој на државата.

Прочитајте и...  Д-р Кунгуловски за „Слободен печат“: Новите соеви тешко ќе станат доминантни покрај британскиот

Целиот разговор со пратеникот Костовски погледнете го во видеото: https://www.youtube.com/watch?v=BcEEQSss_kE

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар