ВИДЕО: Комичен автогол на голманот на Велс

Голманот на Велс си даде комичен автогол/ фото: EPA-EFE/Martin Divisek

Чешка и Велс одиграа 2:2 во рамки на квалификациите за пласман на Светското првенство во Катар, а натпреварот го одбележа киксот на голманот на гостинската репрезентација Дени Ворд.

Велс поведе со голот на Арон Ремзи во 36 минута, но Чешка успеа да израмни во првиот напад откако тргна од центарот преку Пешек.

На стартот од вториот дел Чесите дојдоа до пресврт и тоа благодарение на комичниот автогол на голманот на Велс, Дени Ворд.
Ремзи ја врати топката до Ворд кој реагираше комично, ја промаши топката и потоа заврши со неа во голот.
Велс сепак успеа да се спаси од пораз благодарение на голот на Џејмс во 69 минута.

 

 

 

Видео на денот