7 C
Скопје

Фудбалерите на Барселона го совладаа Елче со 3:0 во заостанатиот натпревар од Ла Лига.
Фудбалерите на Барселона се вратија на победничките патеки во Ла Лига по ремито со Кадиз и сега имаат осум победи во последните девет натпревари во шпанскиот шампионат. Со 50. бодови, Барселона е трета на табелата со пет бода помалку од лидерот Атлетико Мадрид.

Во првото полувреме каталонците се мачеа да го пробијат бункерот на Елче, но затоа надополнија во вториот дел. Лионел Меси во 48. минута го отвори резултатот по асистенцијата на Мартин Брајтвајт, за во 69. минута, Аргентинецот да зголеми и на 2:0. Конечниот резултат го постави Жорди Алба четири минути подоцна.
Во наредното коло, Барселона ја очекува тешко гостување кај Севиља, додека Елче и гостува на Гранада.

Прочитајте и...  Во првиот меч по триумфот на Австралија Опен, Ѓоковиќ подобар од Синер

Гвардиола се израмни со Мурињо, Сити прв фаворит за титулата во ЛШ!