ВИДЕО: Кинески астронаути се вратија на Земјата по 90-дневен престој на кинеската вселенска станица

Кинеските астронаути при пристигнувањето од 90-дневниот престој во кинеската вселенска станција / Фото: EPA-EFE/XINHUA/JIN LIWANG MANDATORY CREDIT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Тројца кинески астронаути се вратија на Земјата денеска по 90-дневен престој на првата вселенска станица во нивната земја, најдолгата кинеска вселенска мисија досега.

Не Хајшенг, Лиу Боминг и Танг Хонгбо денеска слетаа со вселенското летало Ссенжу-12, кратко по 13:30 часот по локално време, откако вчера наутро се разделија од домашната вселенска станица.

Државната телевизија CCTV покажа снимка од вселенски модул со астронаути што слетаа со падобрани во пустината Гоби, каде што го чекаа хеликоптери и теренски возила. Неколку минути подоцна, тим техничари почнаа да го отвораат капакот на капсулата, кој изгледаше неоштетен.

По лансирањето на 17 јуни, командантот на мисијата Ни и астронаутите Лиу и Танг двапати отидоа во вселената за да постават механичка рака долга 10 метри (33 метри) и да комуницираат со водачот на Кинеската комунистичка партија, Си Џинпинг.

Иако кинеската војска, која ја води вселенската програма, објави само неколку детали, се очекува астронаутите да одат на 90-дневни мисии во вселенската станица во следните две години за да ја обучат да биде целосно функционална.

Извор: Ал Џазира

Видео на денот