7 C
Скопје

ВИДЕО | Капитол во САД блокиран: Пожар во близина на Конгресот, полицијата предупредува на опасност

Густ облак од чад се крева од позади зградата на американскиот Капитол во Вашингтон, а објектот во кој се наоѓаат Конгресот и Сенатот веднаш е затворен.

Ен-Би-Си Њуз известува дека на луѓето кои се наоѓале во зградата им била испратена порака да се „држат понастрана од надворешните прозорци” или да „бараат засолниште” доколку се наоѓаат надвор од Капитол.

Весникот „Индипендент” наведува дека луѓето кои учествувале во подготовките за инаугурацијата на Џо Бајден биле евакуирани, а информациите за „безбедносната закана” биле објавени преку домофон.

Дел од медиумите јавуваат дека пожар избил во камп за бездомници што се наоѓал во близина на Капитолот, а безбедносните служби кои го обезбедуваат објектот наведувале дека не станува збор за вежба, пред инаугирацијата на новиот претседател на САД, Џо Бајден, закажана за во среда.

Прочитајте и...  Нова студија може да ја покаже ефикасноста на „АстраЗенека“ против бразилската мутација

Снимките на кои се гледа густ облак чад зад зградата во Капитол се шират на социјалните мрежи.

Поврзани вести

Која е нишката што ја поврзува Македонија со кланот „Америка“

Слободен печат

Милета Миљаниќ, ака Мајк падна во Њујорк: Агентите на ФБИ му ставија лисици на рацете на водачот на кланот „Америка“

Слободен печат

Хелен Мирен ќе ја напише светската порака по повод Светскиот ден на театарот

Слободен печат

Вашингтон со критика до Пекинг заради наметнување на изборниот закон во Хонгконг

Слободен печат

ВИДЕО I Еден мигрант загина, а неколку се повредени во експлозија во минско поле во близина на Плитвице

Слободен печат

Захарова: Русија конструктивно ќе одговори на позитивните сигнали од САД

Слободен печат

Остави Коментар