7 C
Скопје

ВИДЕО: Како изгледа карантинот пред Австралија Опен: Џогинг во соба, тенис без топчиња, фотелји

Тенисерите и тенисерките кои допатуваа во Мелбурн за да настапат на Австралија Опен мора да поминат 14 дена во карантин, а тие кои пристигнаа со чартер летовите од Абуда Даби и Доха, не смеат да ги напуштат собите бидејќи во авионите имаше позитивни лица на коронавирус.

Поради тоа, тие тенисери и тенисерки ќе останат без дозволените тренинзи на отворено и мора да се снаоѓаат во своите соби.

Една од нив е 72. тенисерка на ВТА ранг листата, Британката Хедер Вотсон која подготовките за Австралија Опен ги има во хотелската соба.
Вотсон првиот ден џогираше во својата соба и откри дека истрчала пет километри.


Следниот тен, како што сама објави на Твитер, играше тенис без тениски топчиња и без терен.


На петтиот ден од карантинот, Вотсон работеше на подобрување на физичката подготвеност и како „тег“ ја искористи фотелјата која е во нејзината соба.


 

Прочитајте и...  Норвежаните ќе го бојкотираат Мундијалот во Катар!?

Поврзани вести

ВИДЕО: „Два во еден“, Валенсија со пресврт на Местаља!

Слободен печат

ИФАБ: Промена на фудбалското правило за случајно играње со рака

Слободен печат

Скендеровски: Бодот против Србија е рамно на светско чудо!

Слободен печат

Официјално: Димитриоски не е повеќе тренер на Металург

Слободен печат

Пролет непријатно го изненади Металург во ракометниот плеј-оф

Слободен печат

Норвежаните ќе го бојкотираат Мундијалот во Катар!?

Слободен печат

Остави Коментар