ВИДЕО | Како „чудовиштето“ Ида го опустоши Њу Орлеанс

Ураганот Ида во Њу Орлеанс/ Фото Screenshot Youtube ABC news

Кога сонцето изгреа над градот Њу Орлеанс, улиците беа тивки, а жителите подоцна ги снајде вистински хаос, откако ураганот Ида направи пустош на брегот на Луизијана. Жителите се уште ги носат лузните од ураганот Катрина од 2005 година, а сега ја проценуваат штетата по новото невреме.

Две лица загинаа во страшно невреме, пренесува Гардијан.

Весли Фостер (74), пензионер и жител на Луизијана, се сети на периодот на Катрина додека гледаше како ураганот Ида удира по ѕидовите на неговата куќа, која ја обнови по разорниот ураган од 2005 година.

Ида го погоди брегот на Луизијана како ураган од категорија 4 и се смета за еден од најмоќните урагани што некогаш ги погодиле САД.

„Помина од 2 -та до 3 -та, а потоа и до 4 -та категорија, толку брзо“, рече тој.

„Знаев дека ќе биде лошо, по 10 часа силен ветер… Изгледаше како чудовиштето да се обидува да влезе“, рече тој.

Речиси цел ден во Њу Орлеанс ветрот дуваше со брзина од 241 километар на час. И тогаш беше како да се појави кошмар.

Фостер и другите жители се уште треба да се справуваат со големите проблеми. Поради Ида без електрична енергија остана цел град. Властите проценуваат дека повеќе од милион домови и бизниси низ Луизијана се без електрична енергија.

„Имам доволно гориво за мојот генератор да работи уште еден ден. Но, тоа е тоа “, рече Фостер.

Иако ураганот ја загуби својата сила, а сега се спроведува само како тропска бура, дождот продолжува и понатаму да врне и има проблеми со поплави во Луизијана и Мисисипи.

„Нема храна, нема вода“

Електрични столбови се урнаа покрај патот, паднати дрвја го блокираа патот, а каблите несигурно висеа над глава. Жителите во градот Бриџ Сити преку реката Мисисипи ја преживеаја вистинската траума со доаѓањето на бурата. Ида удри посилно од другата страна на реката, а некои луѓе се подготвуваа да се спакуваат и да си заминат, пренесува Гардијан.

„Не бевме подготвени да снемаме струја. Немаме идеја колку долго ќе трае ова или како ќе јадеме “, рече Карен Браун, потсетувајќи дека после ураганот Катрина во 2005 градот останал со електрична енергија.

Семејството Браун има резерви за храна за следниот ден, и без генератор, тие планираат да седат на тремот, под влага и да се молат за брзо решение.

Нивната сосетка Карен Плајсентс не го очекувала ова што се случи.

„Немам храна, немам вода“, рече таа.

 

Видео на денот