ВИДЕО | Југословенски убиец по кој е снимен филм: Ја масакрирал сопругата, ја чувал нејзината ќерка, а неговата баба го бранела на суд

Kuduz
Фото: Принтскрин / Youtube

Стравичното убиство, кое ја потресе цела поранешна Југославија, се случило во селото Горња Биоша кај Хаџиќ во Босна и Херцеговина, во куќата на Халил Џамбас, на 21 март 1985 година, кога Јунуз Кечо, од љубомора, ја масакрирал својата сопруга Расема Фазлибашиќ.

Тие велат дека тој успешно се скрил од полициската потера во шумата со помош на селани и роднини, кои закачиле бели ткаенини на оградите, со цел да го известат Јунуз дека во близина нема полиција и дека може да дојде да земе храна и чисти алишта.

Кечо бил уапсен во 1986 година во Будва. Најчудно е што на судењето неговата баба, мајката на несреќната жена, не го обвинила за убиство, а покрај тоа имала само пофални зборови за него. Тој бил испратен во затвор, но избегал пред војната.

Починал во 1993 година заедно со неговата ќерка Санел (ќерката на жената која ја убил) и за која се грижел до крајот на својот живот. Девојчето било многу поврзана за него. Санела била ќерка на Расема од еден од нејзините претходни бракови, а нејзиниот брак со Кеш бил нејзин петти по ред.

Според сценариото на Абдулах Сидран, режисерот Адемир Кеновиќ го сними култниот филм „Кудуз“ за убиството на Расема, бегството на Кечо од полицијата, како и за апсењето.

Бежир Кудуз било филмско име на суров убиец со „меко срце“, кој брутално ги искасапи црниот дроб и белите дробови на неговата сопруга Расема Фазлибашиќ со седум убодни рани, кршејќи и три ребра. Зборот „Кудуз“ на турски значи „Беснило“ и тој збор најдобро би ја објаснил ситуацијата што се случила во куќата на братучедот на Расема, кого Кечо исто така го прободел со нож таа вечер околу 19 часот, каде престојувала Расема по разводот со Јунуз.

Полицијата го пронашла Расема во заклучена просторија, на подот веднаш до креветот, а под на имало ќебе натопено во крв. Таа вечер, полицијата во чантата на Расема пронашла документ за развод од Кечо. Расема Фазлибашиќ беше жена за која Кечо некогаш кажал дека „ја сакал повеќе од себе“, а амбивалентноста на неговата личност најдобро се покажува преку истовремената бруталност и неверојатната љубов што Кечо ја разви кон ќерката на Расема, Санела.

Според малкуте луѓе кои присуствуваа на судењето на Кечо, тој за време на судењето ја држел главата наведна. Во текот на судењето биле прочитани скоро сите негови изјави, а некои од нив ги напишал во свој ракопис.

На почетокот на војната во Босна во 90-тите години, Кечо избегал од затворот во Фоша и живеел со својата поќерка. Во август 1993 година, Санела и Кежо биле убиени од снајперски куршум во селото Гојковац близу Лепеница. Тие биле пронајдени мртви на ливадата, држејќи се за раце. Кечо и Санела биле погребани на гробиштата „Мокрине“ еден покрај друг.

И двајцата имале прострелни рани во главата, а околностите за нивната смрт никогаш не биле разјаснети во целост.

Јунуз Кечо бил првиот што го гледал филмот „Кудуз“ додека престојувал во затворот во Фоша, и во таа прилика изјавил дека сакал што повеќе луѓе да го гледаат филмот, бидејќи во него се содржани причините зошто тој извршил ужасно убиство иако многу ја сакал својата сопруга. Тогаш тој за себе, но во трето лице кажал дека „Кудуз не е виновен“.

Видео на денот