9 C
Скопје

ВИДЕО | Јорданов: Потегот на Заев е обид за дефокус на јавноста од коруптивните скандали

Во изминатиов период доста често се дискутираше дали парламентарното мнозинство е стабилно, гледавме изјави на коалиционите партнери на СДСМ дека настапуват поединечно. Очигледно е дека се оградуваат од политиките на Заев. Актуелно е тоа дека еден месец Парламентот немаше седници и работата на Собранието е закочена. Но освен тоа што имаат проблеми во парламентарната група и парламентарното мнозинство, тие имаат проблеми и на дневна основа, затоа што секојдневно граѓаните сведочат за коруптивни скандали. Очигледно е дека вчерашниот ден е обид за дефокус на сето тоа кое граѓаните го следат и за прв пат еден премиер не беше сигурен во своето парламентарно мнозинство, изјави Иван Јорданов, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ.

-Ако Заев е сигурен во мнозинството бара да биде изгласана доверба на Влада. Ако е сигурен зошто не ја остави постапката како што до сега е практикувана, да можеме ние како пратенци да расправаме зошто даваме или недаваме доверба на Владата. Така граѓаните ќе можеа да видат како ќе се произнесат пратениците од парламентарното мнозинство , но и од опозицијата. Во овој момент очигледен е политичкиот договор кој го имаат направено, ги имаат сите инструменти на располагање, власта им нуди моќност за пазарење со сите политички чинители, но реалноста не е таква, вели Јорданов и додава дека за краток период оние кои сега ја подржаа владата ќе се оградуваат од политиките на СДСМ.

Прочитајте и...  Хрватска и 12 членки на ЕУ се договорија за туристички „зелен пасош"

Јас не би сакал да шпекулира, но факт е дека дел од коалиционите партнери делуваат самостојно затоа што очигледно не се согласуваат со одредени политики кои се практикуваат, изјави Јорданов.

Целиот разговор погледнете го во видеото:

 

Поврзани вести

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Слободен печат

Бајден: Мирните протести се разбирливи, но нема оправдување за насилството

Слободен печат

Најмалку 20 загинати во автобуска несреќа во Перу

Слободен печат

ВИДЕО: Убиен ученик, ранет полицаец при пукање во средното училиште Остин-Исток Магнет во Ноксвил

Слободен печат

Ќе се согорува ли отпад на нивите зад Железарница?

Југослава Дуковска

Македонски и математика – по пет часа неделно

Михаило Донев

Остави Коментар