ВИДЕО: Јокиќ „скромен“ во поразот на Денвер, Бостон доминира на Истокот

Никола Јокиќ („Денвер нагетс“)/фото: EPA-EFE/JASON SZENES

Кошаркарите на Денвер се поразени на гостувањето од екипата на Кливленд со 121:109 во НБА лигата. Тоа е веќе трет пораз за Нагетси во последните четири натпревари.

Српскиот кошаркар на Денвер, Никола Јокиќ овојпат имаше нешто „поскромни“ бројки, го заврши мечот со „дабл-дабл“ учинок од 18 поени, 10 скокови и седум асистенции.

Кај неговите тимски колеги најрасположен беше Мајкл Портер со 21 поен, а за Кавалирси како прв стрелец се истакна Дариус Гарланд со 26 поени. Во Западната конференција Денвер е третопласиран (9-4), додека Кливленд е на осмата позиција на Истокот (7-6).

Бостон ја запиша и шестата победа во низа, откако со 100:102 славеше кај Мемфис. Летонецот Кристапс Порзингис доминираше во редовите на Селтикси со 26 поени (осум скокови), а за Гризлис Десмонд Бејн забележа 30 поени (осум асистенции).

Бостон е на првата позиција во Источната конференција (11-2), додека Мемфис е на 13 место на Западот (3-10):

НБА лига, резултати

Кливленд – Денвер 121:109
Далас – Сакраменто 113:129
Мемфис – Бостон 100:102
Јута – Феникс 137:140 (по 2 продолженија)
Портланд – Оклахома 91:134
ЛА Лејкерс – Хјустон 105:104

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот