ВИДЕО: Јокиќ блескаше со „дабл-дабл“ против Милвоки и стигна до нов личен рекорд во НБА

фото: EPA-EFE/WILL OLIVER

Никола Јокиќ блескаше во новиот голем триумф на Денвер нагетс во НБА лигата. Тимот од Колорадо го декласираше еден од најголемите фаворити за титулата, тимот на Милвоки бакс (129:106), а најзаслужен за победата беше српскиот центар на Денвер.

На дербито меѓу лидерите на Западот и Истокот, Јокиќ оствари импресивен „дабл-дабл“ учинок од 31 поен и 11 асистенции, а воедно запиша и шест скока.

На овој меч двократниот МВП на најсилната кошаркарска лига во светот ја надмина нереалната бројка од 12,000 постигнати поени во НБА лигата, што е негов нов личен рекорд.

Гркот Јанис Адетокумбо беше најефикасен во редовите на Милвоки со 31 постигнат поен, девет скока и четири асистенции.

НБА, резултати

Мајами – Бруклин 100:129
Денвер – Милвоки 129:106
Феникс – Филаделфија 125:105
Сакраменто – Јута 121:113
ЛА Клиперс – Њу Орлеанс 110:131

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот