18 C
Скопје

ВИДЕО: Јокиќ игра како МВП, доминираше и против Лос Анџелес Клиперс!

Српскиот кошаркар Никола Јокиќ одигра уште еден натпревар на МВП ниво, а овој пат „жртва“ беше Лос Анџелес клиперс.

Денвер во Лос Анџелес ги совлада Клиперси со резултат 110:104, а уште еден блескаше Јокиќ на паркетот запишувајќи 30 поени, 14 скока, седум асистенции и една блокада.

Имаше помош од неговиот клупски колега Мајкл Портер Џуниор кој забележа 25 поени, а на спротивната страна најефикасен беше Пол Џорџ со 20 поени, Ражон Рондо додаде 20, а Кавај Ленард 16.

Со овој триумф, Нагетси на табелата ги престигнаа Клиперси и сега се наоѓаат на третата позиција во Западната конференција.

НБА лига, резултати –

Шарлот – Детроит 107:94
Хјустон – Голден Стејт 108:97
Атланта – Чикаго 108:97
Кливленд – Мајами 107:124
Минесота – Њу Орлеанс 136:140, после продолжение
Оклахома – Индијана 95:112
Орландо – Мемфис 112:111
Далас – Вашингтон 125:124
ЛА Клиперс – Денвер 104:110
Јута – Торонто 106:102

Поврзани вести

Кубанецот Табоада е нов ракометар на Е. Пелистер

Слободен печат

Дали Тотенхем ќе ја прифати понудата од Манчестер јунајтед за Кејн?

Слободен печат

Легендата Стив Неш нема дилеми: Јокиќ е МВП оваа година!

Слободен печат

ВИДЕО: Падна рекорд стар 47 години, Вестбрук испиша историја во НБА лигата!

Слободен печат

Митревски го реши португалското дерби

Слободен печат

Ливерпул не се откажува од Лигата на шампионите

Слободен печат

Остави Коментар