13 C
Скопје

ВИДЕО: Јокиќ го продолжи патот кон МВП титулата и во поразот од Лејкерси

Српскиот центар Никола Јокиќ одигра уште еден одличен натпревар и беше најефикасен играч на мечот, но тоа не беше доволно за Денвер да го избегне поразот од Лос Анџелес Лејкерс (93:89).

Јокиќ го заврши дуелот со 32 постигнати поени, девет скока и пет асистенции и така успешно го продолжи патот кон МВП титулата, за чие признание е еден од најголемите кандидати.

Кај Нагетси 19 поени имаше Мајкл Портер, а на спротивната страна за „езерџиите“ прв стрелец беше Ентони Дејвис со 25 поени, седум скока и една асистенција.

На табелата во Западната конференција Денвер е на четвртото место (43-22), а веднаш зад него се Лејкерси со учинок од 37 победи и 28 порази.

НБА лига, резултати –

Детроит – Орландо 112:119
Вашингтон – Индијана 154:141
Њу Орлеанс – Голден стејт 108:123
Атланта – Портланд 123:114
Чикаго – Филаделфија 94:106
Мемфис – Њујорк 104:118
Л.А. Лејкерс – Денвер 93:89
Јута – Сан Антонио 110:99

Поврзани вести

Митревски го реши португалското дерби

Слободен печат

Ливерпул не се откажува од Лигата на шампионите

Слободен печат

Беретини и Зверев ќе играат за титулата во Мадрид

Слободен печат

Тухел пресреќен по победата над Сити: Овој тим на Челси одбива да загуби

Слободен печат

Е. Пелистер го совлада Бутел, Кастратовиќ дебитираше со победа на клупата на Пролет

Слободен печат

Сабаленка и се реваншира на Барти и ја освои титулата во Мадрид

Слободен печат

Остави Коментар