-8 C
Скопје

ВИДЕО: Јакимовски со одлична игра за Вашингтон Стејт во НЦАА лигата!

Една од најголемите македонски кошаркарски надежи доби значајна минутажа и врати со одлична игра во триумфот над Иглс (71:68)

Против „соседите“, екипата на Вашингтон Истерн Иглс, Андреј Јакимовски одигра дури 31 минута, што е неверојатен податок за еден „руки“ играч во силната Дивизија од НЦАА лигата.

Притоа нашиот репрезентативец стигна и до своите први конкретни бројки во оваа конкуренција. Постигна шест поени (две тројки), а својата универзалност, Јакимовски ја дополни и со исто толку скокови, плус три асистенции.

Се заедно во комплет, доволно за Вашингтон Стејт биде подобар од Иглс со резултат (71:68). Тоа е втора победа од стартот на сезоната за популарните „Кугуарс“ од главниот град на САД. Следниот меч на Јакимовски и неговиот тим е на 3 декември, против Орегон Стејт.

Прочитајте и...  Начевски и Николов ќе ја делат правдата на натпреварот Хрватска - Катар

Поените и дел од асистенциите на нашиот играч можете да ги погледнете на видео записот:

Поврзани вести

ВИДЕО: „Лисиците“ на врвот, Роџерс за првпат слави против Челси!

Слободен печат

АБА 2 лига: Победнички старт на МЗТ Скопје во Бања Лука

Слободен печат

Лекаи им пресуди на Германците, полска лекција за Бразил!

Слободен печат

ВИДЕО: Барди од клупата го гледаше ремито на Леванте!

Слободен печат

Баварската машинерија по нова титула: Познати паровите на Светското клупско првенство

Слободен печат

Официјално: Ѓоре Јовановски е новиот тренер на Беласица

Слободен печат

Остави Коментар