ВИДЕО: Историски резултат за Македонија – светскиот вицепрвак Емил Павлов гостин во УБ

Емил Павлов
Емил Павлов / Утрински брифинг

Упорноста и посветеноста на она што се сака и негува се докажан рецепт за успех. Тоа досега многупати го покажаа и докажаа најголемите македонски амбасадори – спортистите кои со своите успеси ги закити светските таблоиди со името на државата и ја зацврсија позицијата на земјата рамо до рамо со најдобрите спортски икони во светот.

Само за потсетување по историските успеси на македонскиот клубски ракомет, Македонската фудбалска репрезентација играше на ЕП, успех незапамтен, во квалификации сме за Светско првентство, но она што ја крена на нозе македонската нација и и донесе невидена радост изминатиот викенд е успехот на 29 годишниот Емил Павлов кој на СП во карате што се одржуваше во Дубаи се искачи на светскиот спортски врв.

Синоќа и го донесе сребрениот медал на Македонија. Токму Емил Павлов беше гостин во Утрински брифинг.

-Ова е историски резултат за Македонија. Ми недостасуваше овој медал и сум пресреќен. На аеродромот во Скопје има изненадување и пречек. Тогаш сфаќаш каков успех си направил. Кога го скандираат твоето име чуството е прекрасно, вели Емил Павлов за Утрински брифинг.

-Во финалето го имав најдобриот светски каратист. Мојата катагорија беше една од натешките. Имаше 78 натпреварувачи, додава тој.

Проследете го целиот разговор во видеото

Видео на денот