9.2 C
Скопје

ВИДЕО: Историски чекор кон декриминализација на марихуаната во САД

Пратениците го усвоија законот два дена откако Комисијата за наркотични средства на ООН го отстрани канабисот од списокот на најопасни дроги, меѓу кои се хероин и синтетички опиоиди.

Долниот дом на Конгресот на САД го одобри нацрт-законот со кој марихуаната ќе се отстрани од федералната листа на опасни дроги, историски чекор кон декриминализација на марихуаната во САД.

Текстот бил прифатен со 228 гласа, а 164 пратеници биле против во Претставничкиот дом, каде што го бранело демократското мнозинство. Сепак, лесно е можно тој да биде блокиран од Сенатот под контрола на републиканците.

Тоа би го декриминализирало поседувањето на марихуана на федерално ниво, кое Агенцијата за борба против дрога (ДЕА) ја смета за опасна како ЛСД, кокаин и хероин, иако неговата потрошувачка е во различен степен е легална во многу држави во САД.

Текстот исто така ќе ги поништи федералните убедувања за мали прекршувања на законот за опијати, што, посочуваат неговите бранители, доведуваат до изрекување на голем број затворски казни, што особено ги погодува малцинствата.

Прочитајте и...  СДСМ: Стандардот на припадниците на Армијата и понатаму ќе расте

Националната организација за реформа на законот за марихуана НОРМЛ посочува дека ова е прв пат во последните 50 години Домот на Конгресот да ја разгледува класификацијата на марихуаната.

„Ова е историски момент“, рече пратеникот Тулси Габард пред гласањето. Ова е „чекор кон крајот на скапата и разорна американска војна против дрогата што ги претвора обичните Американци во криминалци, уништува семејства и уништува толку многу животи“, рече таа.

Најновите анкети покажуваат дека повеќе од две третини од Американците одобруваат легализација на марихуаната.

Но, во пракса, марихуаната нема да биде легална во целата земја, бидејќи американските сојузни држави се одговорни за усвојување на законот за сузбивање на наркотици.

Потрошувачката на марихуана од медицински причини е легална во 33 од 50 држави и во Вашингтон , а за рекреативна употреба во 11 држави и во сојузната престолнина.

Прочитајте и...  Приведен 46-годишен маж од Прилеп поради обљуба на малолетничка

Пратениците го усвоија законот два дена откако Комисијата за наркотични средства на ООН го отстрани канабисот од списокот на најопасни дроги, меѓу кои се хероин и синтетички опиоиди.

Потегот, бил направен врз основа на препорака од Светската здравствена организација.

ВИДЕО: По препорака на СЗО, Обединетите нации го тргнаа канабисот од листата на опасни дроги

Поврзани вести

Симптоми на новиот вид на коронавирус: Еве по што се разликува

Слободен печат

Фаучи: Тешко е да се оствари целта на Бајден од 100 милиони вакцинации во првите 100 дена

Слободен печат

Над 800 новозаразени во Албанија, пет лица починаа – меѓу нив и 26-годишен пациент

Слободен печат

Мило Ѓукановиќ е реизбран за претседател на ДПС

Слободен печат

Маричиќ: Сегашната законска рамка дава простор да се испитува потеклото на имот

Слободен печат

ВИДЕО: Полицијата со водени топови ги растеруваше демонстрантите во Холандија, уапсени се 25 лица

Слободен печат

Остави Коментар