ВИДЕО: Ирански голман влезе во Гинисовата книга на рекорди

Иранскиот голман Алиреза Бејраванд најдолго фрлање топка со рака од дури 61,26 метар/ Фото: EPA-EFE/ALI HAIDER

Иранскиот фудбалски голман Алиреза Бејраванд денеска влезе во Гинисовата книга на рекорди за најдолго фрлање топка со рака од дури 61,26 метар.

Голманот на португалскиот клуб Боавишта, кој сега има 29 години, го постави овој рекорд на 11 октомври 2016 година во квалификациите за Светското првенство против Јужна Кореја.

Иран се пласираше на тој Мундијал во Русија, а Бејраванд се истакна на тоа првенство откако му го одбрани пеналот на Кристијано Роналдо.

Бејраванд пораснал во номадско семејство во провинцијата Луристан, пред да дојде сам во Техеран на 15-годишна возраст за да го исполни својот сон да стане фудбалер.

Инаку во редовите на Боавишта настапува како позајмица од редовите на белгискиот клуб Ројал Антверп.

Видео на денот