ВИДЕО: Иран со овој моќен дрон сака да му помогне на Хамас против Израел

Фото: ЕРА

Револуционерните гарди во Иран реагираа на свој начин на најавата за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас: со воведување на нов вооружен дрон наречен „Газа“. Наводно може да лета дваесет часа на голема надморска височина и да носи до тринаесет бомби, пишува Дојче веле.

Слични беспилотни летала од помал калибар веќе се користеа за време на последната ескалација на Блискиот исток. Три дена по ракетните напади, Хамас го објави видеото на Интернет. Во придружба на електронски ритми, се гледа како борците подготвуваат и лансираат беспилотно летало од типот „Шехаб“. Истиот ден, израелската армија објави видео на кое се гледа соборувањето на таквиот дрон.

Собраните беспилотни летала како нова закана

Хамас и другите милитантни групи во Појасот Газа испукаа околу 4.000 ракети со различен опсег на израелска територија од 10 мај до прекинот на огнот – огромното мнозинство беше пресретнато, некои паднаа далеку од своите цели или се урнаа во Газа.

Различно е со прецизните беспилотни летала кои наоѓаат цели со помош на системи за навигација. Израел претпоставува дека Хамас ги составува овие беспилотни летала со свој материјал, но според ирански дизајн. „Нацртот е ирански, а производството е локално“, го цитираат медиумите Ефраим Снех, поранешен израелски заменик министер за одбрана.

Иранските беспилотни летала од типот „Абабил“ и „Касеф“, Хамас и другите исламистички организации во затворената зона очигледно служат како модел за нивниот сопствен модел.

„Сите индикации се дека Иран продолжува да му помага на Хамас“, вели Хју Ловат од невладината организација Европски совет за надворешни односи. „Во меѓувреме, таа помош е првенствено во форма на трансфер на воено-техничко знаење.

Причината е што шверцерските тунели што минуваат низ Египет се затворени од 2014 година, како и нормализацијата на односите меѓу Судан и Израел од минатата година. „Колку и во кои насоки сега се одвива шверцот не може јасно да се утврди“, вели Хју Ловат.

Воена самопомош

„Токму затоа што директната испорака е толку тешка, Иран му помогна на Хамас самостојно да произведува ракети и беспилотни летала“, рече Али Ваез од Меѓународната кризна група. „Иран, меѓу другото, ефикасно ја тестираше оваа практика во Јемен.

Оттаму, Хутите, поддржани од Иран, минатата година извршија спектакуларни напади врз нафтените постројки во Саудиска Арабија, користејќи беспилотни летала од ирански тип.

Насер Абу Шариф, претставник на палестинскиот исламистички џихад, екстремистичка организација во појасот Газа, пред три години јавно објави во Техеран дека Револуционерната гарда во Иран ги обучува борците на Хамас и нејзината организација да прават и да ги пренаменуваат ракетите.

„Ерусалим пост“ цитира воена анализа објавена од иранската новинска агенција Тасним минатата сабота. Во него се наведува дека Хамас, со поддршка на Иран, ја зголемил брзината на своите ракети: „Ако ова продолжи, групите за отпор ќе имаат многу помоќно оружје и ќе можат да му нанесат посилни удари на ционистичкиот режим“.

Мотивите на Иран

„Самиот Иран знае дека е под меѓународен притисок“, вели Хју Ловат. „Земјата има малку политички партнери и затоа првенствено се потпира на сојузи со вооружени групи. Во таа смисла, најважен партнер е либанскиот Хезболах, како и некои шиитски паравојски во Ирак и Хутите во Јемен. За разлика од овие групи, поддршката на Иран за Хамас е ограничена.

И експертот за Иран, Али Ваез смета дека Иран, преку сојузи со недржавни актери, сака да спречи напад однадвор. Иран не може да се брани од повеќето регионални и меѓународни ривали. Затоа тој се потпира на сојузи со такви групи. „Со други зборови, тоа е агресивна одбранбена доктрина“, вели Ваез.

Во моментов, Иран јасно го истакнува својот агресивен тон. На таканаречениот Ден на Кудс – Кудс е арапско име за Ерусалим – на почетокот на мај, иранскиот верски водач Али Хамнеи објави: „Падот на ционистичкиот непријател започна и нема да заврши“.

Тој исто така ги наведе и причините за таквата проценка: „Продолжување на активностите за отпор во окупираните земји и поддршка на муслиманите за палестинските муџахедини“. Три дена подоцна, првите ракети полетаа од Газа кон Израел, што, според израелските медиуми, е последица на охрабрување од Техеран.

Преземено од Дојче Веле

Видео на денот