ВИДЕО: Интер се враќа во борбата за Скудетото

Миланските „нераѕури“ заостануваат само еден бод зад водечкиот Наполи/Венеција, Италија/27 ноември 2021/Фото: EPA-EFE/ETTORE GRIFFONI

Интер вечерва на гостински терен кај екипата на Венеција во натпреварот од 14 коло во италијанската Серија А славеше со 2:0.

„Нераѕурите“ беа апсолутни фаворити, иако можеби се очекува повеќе погодоци на „Пјерлуиџи Пенцо“ стадионот.

Водечкиот гол е постигнат во 34 минута, турскиот репрезентативец Хакан Чалханоглу од некои 17-18 метри со силен удар прецизно стрелаше за предност на миланскиот клуб.

На самиот крај од средбата, беше досуден пенал за Интер, а резервниот играч Лаутаро Мартинез беше сигурен од белата точка.

Клубот од „Џузепе Меаца“ заостанува еден бод зад водечкиот Наполи на македонскиот репрезентативец Елиф Елмас во генералниот пласман.

ВИДЕО: Аталанта после 32 години успеа да го совлада Јувентус во Торино

Видео на денот