7 C
Скопје

ВИДЕО I Влегоа во историја на медицината: Девет мајмуни во Зоолошка во Сан Диего примија анти-ковид вакцина

Девет мајмуни во Зоолошката градина во Сан Диего се вакцинирани против ковид-19 со што влегоа во историјата на медицината, рекоа официјални претставници на ЗОО. Една од примателите на вакцината е 28 годишната орангутанка Карен која во 1994 година беше првиот човеколик мајмун што беше подложен на операција на отворено срце.

– Секој од мајмуните доби по две дози од експерименталната вакцина која оригинално е наменета за кучиња и мачки. Ниту еден од нив немаше лоша реакција при вакцинирањето и сите се чувствуваат добро, изјави портпаролката на ЗОО во Сан Диего, Дарла Дејвис за агенцијата „Ројтерс“.

Одлуката за вакцинирање на мајмуните дојде по појавата на ковид-19 меѓу горили во Сафари парк во Сан Диего во јануари.

Прочитајте и...  Данска засекогаш се откажува од вакцината „Астра-Зенека“

– Осум од нив се опоравија или се на пат да оздрават, додаде Дејвис.

Горилите сега не беа вакцинирани оти ветеринарите сметаат дека нивниот имунолошки систем развил антитела за борба против коронавирусот. Се претпоставува дека горилите биле заразени од асимптоматски вработен во паркот.

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар