17.8 C
Скопје

ВИДЕО I Силна бура во Хрватска: Илјадници громови удрија во Истра

Илјадници громови проследени со град го погодија поголемиот дел од Истра во петокот вечерта – од Умаг преку централна Истра, сè до источното крајбрежје, но не предизвика голема материјална штета.

„Како што прогнозирав утринава, силно невреме го погоди северозападот на Истра пред малку. Тоаш тогаш системот се пресели преку Истра понатаму кон Кварнер. Според извештаите од терен, има и град. Град има и во Горски Котар. Потсетувам дека и во Велебит вечерва ќе дува силна бора“, соопшти метеоролог Теа Блажевиќ, пренесе Н1.

Фотографиите и снимките направени во областа погодена од невремето зборуваат сами за себе.

Изјавувајќи дека сè било придружено со активност на грмотевици, истарскиот метеоролошки портал „Истрамет“ известува дека најголемите активности со грмотевици биле регистрирани во регионот на Бује, каде биле изброени илјадници удари од гром. Град падна во Умаг, Бује и дел од регионот Пазин, но според извештаите од теренот не е забележана поголема штета.

„Атмосферата беше многу нестабилна, падна силен дожд, а станиците во Лабин, Мотовун и Бује забележаа околу дваесет милиметри дожд, додека слични количини паднаа на островот Крк“, објави „Истрамет“. Тие забележуваат дека за само два часа, од 18 до 20 часот, биле забележани повеќе од четири илјади удари од гром на Истра.

Според Истрамет, следните три дена конечно треба да бидат обележани со поповолно време, кое ќе биде претежно сончево и топло, особено во недела и понеделник, кога ќе се засили југот. Тоа е вовед во ново, посилно влошување на времето, кое, според прогнозата, ќе пристигне во вторник.

Поврзани вести

Денес се празнува Ден на Светиот Дух – понеделникот по педесетница

Ирена Трајкова

Шведскиот премиер соочен со гласање за недоверба

Слободен печат

Папата повика на воспоставување хуманитарни коридори во Мјанмар

Слободен печат

ФОТО | Црн Дрим во Струга стана син

Слободен печат

Две лица загинаа во соoбраќајка на патот Штип-Крупиште

Слободен печат

Трагедија на Паличко Езеро: Се удавил маж, телото сѐ уште не е пронајдено

Слободен печат

Остави Коментар