7 C
Скопје

ВИДЕО I Северна Кореја го покажа новото „најмоќно оружје“: САД се најголемиот непријател

Северна Кореја го покажа новиот вид балистичка ракета, која државните медиуми ја опишаа како „најмоќното оружје на светот“.

Во присуство на лидерот Ким Џонг-ун беше прикажано лансирање на неколку ракети од подморницата беа објавија државните медиуми.

Вистинските можности на ова оружје остануваат нејасни, бидејќи сè уште не е познато дека тестирањето воопшто е спроведено.

Промоцијата на ова оружје се случи неколку дена пред инаугурацијата на новиот американски претседател Џо Бајден, откако Ким Џонг-ун ги прогласи САД за „најголем непријател“ на неговата земја.

Сликите објавени од севернокорејските државни медиуми покажуваат дека најмалку четири големи црно-бели ракети поминуваат покрај групи луѓе кои веат знамиња. Аналитичарите забележаа дека таквото оружје не било претходно познато.

Прочитајте и...  Скопјанецот Трајче Таневски сведочи за борбата со ковидот: Пожртвуваните лекари и сестри од ГОБ „8 Септември“ ни ги спасија животите

Ким е снимен во кожен капут со крзнена капа како мавта со насмевка додека гледа воена парада на плоштадот Пјонгјанг во Пјонгјанг, во која имало и пешадиски трупи, артилерија и тенкови.

„Најмоќното оружје во светот, балистичките ракети, влегоа еден на друг на плоштадот, демонстрирајќи ја моќта на револуционерните вооружени сили“, соопшти официјалната корејска централна новинска агенција.

Се верува дека овие ракети имаат,ожност да испорачаат нуклеарна боева глава насекаде во САД, а нејзината големина ги изненади дури и искусните аналитичари.

Поврзани вести

Која е нишката што ја поврзува Македонија со кланот „Америка“

Слободен печат

Милета Миљаниќ, ака Мајк падна во Њујорк: Агентите на ФБИ му ставија лисици на рацете на водачот на кланот „Америка“

Слободен печат

Хелен Мирен ќе ја напише светската порака по повод Светскиот ден на театарот

Слободен печат

Вашингтон со критика до Пекинг заради наметнување на изборниот закон во Хонгконг

Слободен печат

ВИДЕО I Еден мигрант загина, а неколку се повредени во експлозија во минско поле во близина на Плитвице

Слободен печат

Захарова: Русија конструктивно ќе одговори на позитивните сигнали од САД

Слободен печат

Остави Коментар