-2 C
Скопје

ВИДЕО: И мртвите немаат мир, азербејџански војници сквернават ерменски гробови

Се појави уште едно видео кое сведочи за вандализмот на азербејџанската армија врз ерменска обележја во Нагорно – Карабах, откако на сила е примирјето меѓу двете земји, под патронат на Русија.

На снимките се гледа како азербејџански војници ги рушат нагробните споменици на ерменските гробишта.

Ерменија требаше Келбаџар да го предаде на Азербејџан на 15. ноември, но Баку се сложи преземањето да биде одложено, по барање на Ереван.https://www.slobodenpecat.mk/video-kako-azerbejdhanski-vojniczi-donesoa-mir-vo-ermenskite-kuki-vandalizam-vo-nagorno-karabah/

Азербејџансктие власти соопштија дека поради влошувањето на временските услови отежнато е повлекувањето на ерменската војска и цивилите долж единствениот пат кој овој планински регион го поврзува со Ерменија.

Од патот истот така треба да бидат отстранети и мините, соопшти азербејџанското министерство за одбрана. Договорот за прекин на огнот склопен пред две недели предвидува Ерменија да и ја предаде Азербејџан контролата на некои територии надвор од границите на Нагорно – Карабах.

Прочитајте и...  Собранието нема кворум- еден позитивен пратеник, друг чека резултати од тест, опозицијата не доаѓа

Агдамскиот регион е прва територија која Ереван ја предаде на Баку во текот на минатата недела.

По потпишувањето на примирјето, некои Ерменци го напуштија Келбаџар откако ги запалија свотие куќи.

Поврзани вести

ФОТО: Водици одбележан со Златоустова литургија во храмот Пресвета Богородица во Центар

Пелоси преку истражно тело ќе ја испитува блискоста на Трамп со Путин

Слободен печат

Вучиќ одржа лекција на регионот како се справува држава со акутна криза

С.Р.

МЗ: Вкупно 620 лица во моментов се хоспитализирани

Слободен печат

Зголемена е стапката на самоубиства во Јапонија во текот на вториот бран од пандемијата

Слободен печат

Вучиќ: Вакцините за Северна Македонија се братски потег

Слободен печат

Остави Коментар