5 C
Скопје

ВИДЕО I Крвав бунт: Над 50 затвореници загинаа во нереди во три затвори во Еквадор

Над 50 лица ги загубија животите за време на денешните протести во три затвори во Еквадор, објави тамошната полиција на Твитер. Владата ги опиша немирите како „координирана акција на организираниот криминал“, наведува агенцијата „Ројтерс“.

Причина за нередите, според министер во еквадорската влада, е пресметка меѓу криминални банди.

Според пишувања на медиумите во Еквадор, членови на семејства на затворениците ги потврдија информациите, истакнувајќи дека членови на една банда нападне членови на ривалска група. Најголем дел од загинатите (38) се евидентирани во затвор во Куенка, во Гвајакил – 22 и во Латакунга – 8.

Претседателот на Еквадор, Ленин Морено изјави дека полицијата прави се што е во нејзина моќ за повторно воспоставување на ред во затворите, пренесуваат светските медиуми.

Прочитајте и...  Откриена „балканска соба“ на Телеграм- над 36.000 мажи од регионот споделувале експлицитни фотографии од жени

– Криминалните организации истовремено спроведуваат насилни акции во неколку затвори во земјата. Министер во владата и полицијата работат на преземање на контролата во затворите, напиша Морено на Твитер.

Поврзани вести

Гостиварец нападнал медицинско лице и кршел инвентар во болница

Слободен печат

ВИДЕО: Кинеските регулатори ја истражуваат тепачката меѓу пилот и стрјуард: Едниот заврши со скршена рака, а другиот со скршен заб

Слободен печат

Издавачката куќа „Арс Ламина“ донираше книги на членките на Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените – ЕСЕ

Слободен печат

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 546 пациенти, слободни кревети има

Слободен печат

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 43 пациенти, а вкупно се лекуваaт 353 болни, сомнителни и потврдени за ковид-19

Слободен печат

Бугарија под присмотра за корупција до 2026

Остави Коментар