19.8 C
Скопје

ВИДЕО I Ереван: Околу 10.000 луѓе ги одбележуваат жртвите на масакрот врз Ерменците

Скоро 10.000 луѓе маршираа во Ереван во петокот во знак на сеќавање на масовните убиства на Ерменците извршени од Отоманската империја за време на Првата светска војна.

Толпата се собра со факели кои се движеа од центарот на градот до спомен обележјето посветено на жртвите. Некои скандираа патриотски песни, додека други тапанаа, пренесува Франс прес.

Активисти на националистичката и опозициска Ерменска револуционерна федерација (ФРА), кои ја водеа поворката, ги запалија знамињата на Турција и Азербејџан.

Маршот, организиран секоја година во пресрет на 24 април, денот кога започнаа масакрите во 1915 година, е прв по поразот на Ерменија во сепаратистичкиот регион Нагорно-Карабах, од Азербејџан, поддржан од Турција.

Џо Бајден наскоро би можел да го препознае масакрот врз Ерменците како геноцид, извести Њујорк Тајмс и Волстрит журнал.

Портпарол на Стејт департментот на САД во петокот изјави дека „најавата за ерменскиот геноцид“ се очекува во сабота.

Околу триесет земји и заедници на историчари го признаа ерменскиот геноцид. Се проценува дека Отоманската империја убила 1,2 до 1,5 милиони Ерменци.

Но, Анкара одбива да го користи терминот „геноцид“ и отфрла какво било навестување за истребување, наведувајќи ги меѓусебните масакри за време на граѓанската војна и гладот кога стотици илјади луѓе беа убиени од двете страни.

Признавањето на Вашингтон може да ги влоши тензиите со Анкара, членка на НАТО.

„Ако Бајден признае геноцид, тоа ќе биде огромна морална поддршка за нашиот народ“, рече 46-годишниот Хасмик Мартиросијан, учесник во маршот во петокот.

Ерменија со години бара финансиски надомест од Турција и признавање на имотните права за потомците на жртвите на масакрот.

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар